також відомий як “шовкографія”, є методом друку, який використовує спеціальний трафарет для передачі зображення на різні поверхні.
Трафарет – це рамка з нейлоновою сіткою з відкритими областями, через які проходить фарба. Процес починається з того, що трафарет розміщується над матеріалом, на якому буде виконано друк.
Потім фарба наноситься на верхню частину трафарета та за допомогою ракеля у ручному верстаті та зрошуючого ракеля у автоматичному верстаті рівномірно розподіляється по всій поверхні трафарета. Фарба проникає через відкриті області трафарета та за допомогою ракеля послідовно наноситься на тканину під ним створюючи зображення. Трафаретний друк на футболках вигідний при тиражах від 20 штук в один-два кольори. У разі друку трьох і більше кольорів, мінімальна партія починається від 100 штук. Що більший тираж, то дешевше обходиться нанесення одного принта. Особливість методу пов’язана з необхідністю підготовки спеціальних рам для партії товару. При малих замовленнях це дає високу собівартість одного принта.
Переваги:
Можливість нанесення практично на будь-яку основу і висока стійкість (витримує до 50 прань при правильному догляді).
Абсолютне збереження бажаної колірної гами початкового малюнка, чіткості кольору і контурів зображення(особливо важливим це є для рекламних агентств і компаній з брендбуками, де є потреба у точному співпадінні кольорів з кольором бренду).
Застосування виключно нешкідливих фарб.
Низька вартість принта при великих тиражах.
Недоліки:
Під час друку одиничних замовлень або малих тиражів (до 20 штук), вартість виробництва буде значно дорожчою порівняно з іншими методами друку, такими як термотрансферний друк або прямий друк.
Для кожного кольору потрібен свій окремий трафарет, що робить багатоколірний друк складнішим і витратнішим. У середньому верстак ручного друку в один колір може друкувати 80-100 одиниць на годину, а шість кольорів 10-14 одиниць у годину. На верстаку ручного друку економічно виправданий тираж в один колір від 20 одиниць, два-три кольори (від складності макета) від 50-100 одиниць. Друк на автоматичному верстаті обмежений п’ятьма кольорами, а також є можливість повноколірного друку (CMYK). Кількість кольорів не впливає швидкість друку і становить 80-120 одиниць у годину (у залежності від складності макета). На автоматичному верстаті економічно вигідно друкувати прості макети до трьох кольорів від 100 одиниць, від трьох до п’яти або повноколірний друк від 500 одиниць.
Налаштування та підготовка обладнання для кожного нового завдання може займати 2-3 і більше годин.
Особливості:
Перше прання – не раніше ніж через добу після виготовлення.
Ручне або делікатне прання без відбілювання за температури 30 градусів у вивернутому навиворіт вигляді.
Прасування тільки з вивороту в делікатному режимі.